• 27 ianuarie 2022
  • ccoc_admin
  • 0

În perioada 25–27 noiembrie 2021, la Universitatea Transilvania din Brașov,  s-a desfășurat Concursul Național Studențesc de Matematică „Traian Lalescu”. La competiţie au participat peste 100 de studenţi din anii I, II și III, ce au reprezentat 12 universități din țară. Studenții Universității POLITEHNICA din București au obținut 11 premii și 5 mențiuni, clasându-se astfel pe primul loc între universitățile participante.

Premiul I

• Buzea Alexandru-Mihai-Iulian, anul II, Facultatea de Automatică și Calculatoare (secțiunea B2)
  • Ionescu Dan, anul I, Facultatea de Inginerie Aerospațială (secțiunea C1)
  • Spătaru Sânziana Andreea, anul II, Facultatea de Inginerie Aerospațială (secțiunea C2)

Premiul al II-lea

• Negoiță Vlad, anul I, Facultatea de Automatică și Calculatoare (secțiunea B1)
  • Nicola Gheorghe Laurențiu, anul I, Facultatea de Inginerie Mecanică și Mecatronică (secțiunea C1)
  • Gheorghița Pavel, anul II, Facultatea de Energetică (secțiunea C2)

Premiul al III-lea

• Manolache George-Vlad, anul I, Facultatea de Automatică și Calculatoare (secțiunea B1)
  • Sprîncenatu Bogdan Andrei, anul I, Facultatea de Automatică și Calculatoare (secțiunea B1)
  • Grecu Bogdan Octavian, anul II, Facultatea de Automatică și Calculatoare (secțiunea B2)
  • Brezoi-Mirică Ioana Teodora, anul I, Facultatea de Științe Aplicate (secțiunea C1)
  • Uță Tiberiu-Ștefan, anul III, Facultatea de Energetică (secțiunea D)

Mențiune

• Vîrlan Mihnea-Alexandru, anul II, Facultatea de Automatică și Calculatoare (secțiunea B2)
  • Cheptanariu Laura Elena, anul I, Facultatea de Inginerie Aerospațială (secțiunea C1)
  • Șerban Florin Alexandru, anul II, Facultatea de Inginerie Mecanică și Mecatronică (secțiunea C2)
  • Avram Andreea Florina, anul II, Facultatea de Inginerie Mecanică și Mecatronică (secțiunea C2)
  • Rîpanu Cătălin Alexandru, anul II, Facultatea de Automatică și Calculatoare (secțiunea D)

Studenții au fost pregătiți de lect. univ. dr. Corina Cipu (secțiunea C2), lect. univ. dr. Laura Matei (secțiunile C1 și C2), lect. univ. dr. Alexandru Negrescu (secțiunile B1, B2 și D), lect. univ. dr. Monica Pîrvan (secțiunea D) și conf. univ. dr. Cristina Șerbănescu (secțiunea C2).

Studenții au fost însoțiți la concurs de lect. univ. dr. Laura Matei și lect. univ. dr. Alexandru Negrescu.

Doamna conf. univ. dr. Antonela Toma, de la Universitatea Politehnica din București, a reprezentat Ministerul Educației în Comisia de organizare a concursului.